Vegetariánství

9. října 2007 v 20:20 | Gaspacho |  Píšu
Poslední dobou nad vegetariánstvím, či náhrodou masa biomasem, přemýšlím čím dál častěji. Proto sem dám pár mých názorů ohledně tohoto tématu, aby mi to někdo pěkně zkonfrontovalJ Protože, ať se snažím jak se snažím, argumenty pro mi výrazně převažují a sám už nedokáži najít protiargumenty. Takže tímto prosím o jakékoliv nesouhlasné (i souhlasné komentáře)

Napsat všechny mé myšlenky, názory, pocity na toto téma do jednoho souhrnného článku je dost obtížný, proto některé odstavce nemusí navazovat a na některé věci můžu zapomenout. Takže se do toho pustím…
Vegetariánství nebo jen odmítání živočišné složky potravy z velkochovů je čistě etická záležitost. Prostě se nedokážu smířit s tím, za jakých podmínek žijí a umírají zvířata v továrnách na maso. A pokud je to náhodou někomu úplně jedno, tak si o něm myslím něco nepěkného.
Nepopírám potravní pyramidu, jen mám úctu k životu ve všech formách. Každý živý tvor má podle mě právo na důstojný život a na důstojnou smrt.
Vždycky jsme byli všežravci? Ano, byli…teda skoro vždycky. Ale pokud se někdo ohání přírodními zákony, určitě mu něco říká i evoluce. Racionální strava podle mě je takovou evolucí. A racionální strava může být i bezmasá. Máme znalosti o složení potravin, dokážeme potraviny šlechtit, převážet. Pestrá nabídka a informace nám dívají možnost stravovat se efektivně bez zatěžování organizmu těžko stravitelným masem. V podstatě tu zůstává jen problém pohodlnosti. Člověk musí znát, co je v čem obsažené a kolik toho potřebuje a v jak častých dávkách.
Jen bych byl opatrný u vegetariánství dětí. Jde to, ale když člověk roste, není to žádná sranda.
No a když jsem podle všeho toho napsaného evidentně přesvědčen o správnosti být vegetarián nebo aspoň nahradit maso z velkochovů masem "domácím" nebo z ekofarem, proč jím tedy nejsem? Řek bych, že jsem se dostal do fáze uvědomění a dál čekám na fázi nezávislosti. Jak finanční tak osobní. Navíc mě ještě čeká sbírání velkého množství informací.
A toto bych dal jako pod čarou. Ještě se to sice týká vegetariánství, ale je to jen takový postřeh. Neutříděná myšlenka.
Jako takovou pozitivní externalitu vegetariánství považuji větší udržitelnost populačního růstu. Myslím tím náročnost živočišné výroby na zemědělskou půdu, na kterou jsou kladeny čím dál větší nároky vzhledem k neustálému růstu celosvětové populace.
Ceny potravin se budou stále zvětšovat a nejvíc se to odrazí právě na mase. *(A teď se do toho zamotám).* Protože bude velká poptávka po mase, tak si ho bude moct dovolit jen bohatší lidé a ti chudí budou okolnostmi k vegetariánství donuceni. A jelikož jsou chudí, nemají takový přístup k informací a nebudou schopni si sestavit racionální jídelníček. Začnou strádat a máme tu potravinovou krizi.
Pokud tedy ty informace máme a jsme schopní změnit životní styl a odlehčit tak náročnosti na půdu, dovolíme tím rozvoji chudším regionům a udržení nižší cenové hladiny potravin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rýža Rýža | Web | 10. října 2007 v 7:12 | Reagovat

No, doufám, že mě za tenhle příspěvek nikdo neukamenuje, ostatně diskuze je od slova diskutovat, že?:) Tak se mi zdá, že tu někdo četl naši sesterskou blogovou výměnu:) Ale k věci.

Vegetariánství je sice pěkná věc, o to pokoj, ale jak tebe zatím nikdo nepřesvědčil, proč ne, tak mě naopak zatím nikdo nepřesvědčil, proč ano. Zaměřím se teď hlavně na jednu věc, což je myslím hlavní důvod, který vás vede k těmto pohnutkám. Nechci tady vypadat jako necita a buran první třídy, ale mám pocit, že to s těma velkochovama všichni strašně dramatizujou. Obzvláště média a různé organanizace za práva zvířat a spol. Nic není přece jen černé a bílé. Jistě, existujou lidi, kteří budou týrat zvířata, ale ti tu byli, jsou a budou. V novinách se občas objeví zpráva o tom, v jakých příšerných podmínkách byly dejme tomu transportovány, ale to nám přece nedává právo myslet si, že je to tak pokaždé. Je stejné jako třeba s letadly - taky sem tam něktré spadne a jeví se to jako strašná katastrofa - a přitom je letecká doprava nejbezpečnější na Zemi. Pokud jde o můj sokromý názor, myslím si, že ty zvířata se nemají až tak zle a dostává se jim všeho, co potřebujou. Jsou tam chovány proto, aby se jedly, nejsou to domácí mazlíčci, se kterýma budem chodit na procházky. Navíc, dnešní rasy jsou už tak přešlechtěné, že kdyby je někdo vyhnal ven na mráz, tak si asi každý dokáže představit, jak by to dopadlo. Někdo může namítnout, jak to můžu vědět? Jak si můžu být tak jistá, že nestrádají? No, to je sice pravda, ovšem...on jim do hlavy vidí? Jak my víme, že zrovna takhle jim to nevyhovuje? (Navíc když jim je to vážně jedno...nebo už snad někdo slyšel o Mezinárodním tribunálu pro prasečí práva?) Ekologické zemědělství je sice fajn, ale v dnešní době populační exploze a kdesi cosi nemá nárok nasytit Zemi. Je to neekonomické a neefektivní, náročné na prostor, čas i lidskou sílu. Při našem způsobu života dojde k potravinové krizi tak jako tak. Otázkou jen je, jestli to bude dříve, a nebo ještě dřív. No, tohle že napsala téměř dostudovaná ekoložka?:)...trocha pesimismu nikdy nezaškodí. Prozatím se loučím...kameny si můžete nakoupit u překupníků před arénou...ženy prosím nezapomeňte na vousy:)

2 BlackCat BlackCat | Web | 10. října 2007 v 8:07 | Reagovat

Jde hlavně o náročnost chovu zvířat pro maso. Kolik vody se spotřebuje atd.

Nejím maso, protože mi nikdy moc nechutnalo. Ryby si ale nedokážu odpustit. Miluji je. :o( Nejsem žádná velká ekoložka. Možná by stačilo, kdyby se lidé necpali masem denně, ale třeba 2 x týdně...

3 xoxox xoxox | 10. října 2007 v 13:06 | Reagovat

ja jen na ten argument, ze to trapeni jsou jen ojedinele pripady.. videla jsem spoustu videi, ale to porad muzou byt ta spadla letadla, ze jo.. ale potom, co jsem byla v jednom uplne no name vesnickem kravine a videla ty retezy zarezane do krve :( sama nedokazu zabit zvire, nedokazu zabit tu bytost, ktera me vnima.. nebudu to jist jen proto, ze to za me udela nekdo jiny, tak, abych to nevidela, tak, aby to na tom polystyrenovem tacku uz mi nepripominalo toho nestastneho tvora..

prof. milos dokulil, ke kteremu mam veliky respekt, mi tvrdil: vseho s mirou - pro lidsky organismus je pry optimalni 50g masa tydne..

4 Gaspacho Gaspacho | Web | 10. října 2007 v 16:01 | Reagovat

Jako o náhradě klasického zemědělství za ekozemědělství se nemusíme vůbec bavit. To je samozřejmě neudržitelný. Je to jen takový luxus pro bohaté.

Proto by měla být cesta právě to omezení. Ono k tomu stejně dojde, jen má člověk na výběr, jestli k tomu dojde dobrovolně nebo ho k tomu dotlačí ceny. A právě stoupající ceny vidím jako problém, který bude tlačit na efektivitu produkce masa a to bude mít dopad na zhoršení životních podmínek zvířat.

Zvířata se nemají zle? To si nemyslím... Už jen kvůli instinktům. Vem si, že je podvědomí nutí dělat ňákou činnost, kterou dělat vzhledem k životnímu prostoru nemohou. V podstatě pak žijí stále ve stresu. Jestli jim stačí k životu jen jídlo, tak to nevím.

A někoho vypouštět mě ani nenapadlo. Nejsem vrah;-)

5 Vork Vork | 10. října 2007 v 17:26 | Reagovat

Já jsem buran a hrozný necita a rýža asi také, protože si myslím uplně to stejné.

Jednu otázku na autora. Vysvětli mi co je dustojné právo na život a na smrt? To jako, že ty prásátka budou žít společně v kancelářích učetních, v jednom rožku PC s pracovnicí a v druhém prasnice? Nebo  dát do kravína kravám televizi pod kopyta koberec a samozřejmě vepřům zas wi-fi připjení na net ?  Otázkou je jako rychloust připojení, aby byli spokojeni. Myslím si, že se to moc dramatizuje. Ještě by mě zajímalo, co to je důstojná smrt? Nějak to vysvětli co si pod tím představuješ. Fakt já nevím co mám vybavit, napadá mě snad, že bysme pouštěli smuteční hudbu jak v krematoriu? Nebo by se vepříkům, kteří jdou těsně před porážkou objednal maser, nebo snad stryptérka.

Zajímalo by mě jak se chovali hosp. zvířata třeba před 10, 20,40, 50, 70, 100 lety? Jestli je to ted o tolik horší. Já si myslím, že je to lepší. Před těmi 50 lety to asi nikoho ani nepadlo přemýšlet o důstojném životě prasat. Dnes je toho plno a blbne to lidi.

Za dalších padesát let se bude mluvit  o dustojném životě papriky, rajčat, okurků, jablek, třešní, meruněk,.... možná aj toho plevelu co všude roste.... už se nemožu dočkat.

PS: Mě na rozdíl od rýži nekamenujte, já vím že jsem buran, a mám rozhodně právo na dustojný projev, takový jaký si buran zaslouží.

:-D

6 Gaspacho Gaspacho | Web | 10. října 2007 v 20:24 | Reagovat

Hochu ty vážně nevíš o čem je řeč....

- důstojné právo na život a smrt? Tak třeba ňáký ten životní prostor. Možná to vypadá, že generalizuji všechny farmy, ale v mnoha je to fakt neúnosný. A smrt? Víš kolik těch zvířat umře v přeplněných halách udušením nebo ušlapáním? Nebo si představ, že stojíš v řadě 50 lidí na konci a díváš se jak jednoho po druhém postupně zabíjejí a blíží se k tobě. Třeba krávy to vnímají... to je prokázané.

-Myslím, že to dramatizuješ ty. Není to o tom dávat krávám sluchátka s hudbou, aby se jim lépe dojilo...

-Nevím, jaký to bylo před 50 lety, ale odhadl bych, že lepší. Protože nebylo třeba takových velkochovů. Čím je větším produkce, tím víc minimalizují prostor pro zvířata.

- zelenina nemá nervovou soustavu. Některé rostliny dokonce vyžadují okousání či zastřihnutí pro svůj ideální růst.

7 Alushhka Alushhka | 14. října 2007 v 15:41 | Reagovat

Mno, Vorku, jediné s čím v tvém komentáři souhlasím je to, že jseš fakt asi buran:) Co te věde k tomu, že si myslíš že prase nemá právo na slušné zacházení? To, že jsi člověk, kdo je víc, a všechny ostatní organismy jsou jen a pouze k tomu, aby ti sloužili buď k jídlu, nebo k pobavení, nebo tak něco? To je fakt na hlavu padlé, nezlob se na mě, podobné názory nemůžu vystát.

Jinak, řekla bych, že to dost záleží na tom, kde jsou ty zvířata chovány. Třeba náš strejda je menší zemědělec, chová krávy, a jde vidět, že ty zvířata jsou spokojené. Od jara do podzimu chodí skoro každý den na pastvu, pohybují se venku, a i v kravíně mají dost prostoru, strejda se o ně dobře stará, a jde i poznat, že má ty zvířata fakt rád. Na druhou stranu, několikrát  jsem se taky dostala zrovna do toho prasečáku a byl to tam fakt humus. Byla jsem se nejdřív podívat na mladé prasata, ty tam byly namačkané na šíleně malém prostoru, mezi nima leželo několik mrtvých, několik mělo očividně na kahánku a ty ostatní po nich dupali...mno, fakt mě z toho bylo zle. Ještě jsem se byla podívat na prasnice s malýma selatama, to bylo o něco lepší, byli od sebe oddělení, selata se mohla v rámci (nikterak velých) možností pohybovat, prasnice mohla vstát a s trochou snahy se i otočit (i když se přitom často stává, že některé to sele zalehne). Některé články, videa apod. můžou přehánět, ale i tak je to odporné.

Jinak, gaspacho, jsem ráda, že jsi ten článek nakonec zveřejnil:)

8 Vork Vork | 16. října 2007 v 14:36 | Reagovat

nechtěl jsem, aby byl můj komentář dál komentovaný, ale chápu, že takový komentář s naprosto opačnou polaritou názoru téměř všech zúčastněných této diskuze musí být dost iritující.

Stále si ale myslím, že rozhodnout se pro vegetariánství jen z důvodu, že prásatka nemají dost místa a v jedném chlívku, není to to pravé. Dovolím si malé přirovnání, jak mi ti připadne.(asi tímto zas naseru dost lidí, ale to se mi stává často...)

Nelíbí se znečistování ovzduší skleníkovými plyny. Proto přestanu využívat jákoliv dopravy, s kterou je tento jev spojen( železnice, autobusy, auta....) A budu jezdit jen na kole, bruslích a využívat hopodářská zvířata(koupím si osla). Asi tak, maso jíst budu ale jen "toho" zvířatka, které se po svůj život cítilo přijemně; důstojně.  

Já jsem několikrát tak přemýšlel, že přestanu jíst maso, ale z naprosto jiných důvodů.

9 Gaspacho Gaspacho | Web | 16. října 2007 v 16:56 | Reagovat

On ten komentář totiž neměl jinou polaritu, ale pohyboval se úplně v jiných pólech. Celý měl jen jednu nosnou informaci a to " chování zvířat před x lety".

Jinak si to vyhnal do nehorázného extrému a vzápětí si napsal, že to dramatizujem:) I když se to nezdá, tak to pak nakonec působí tak, že chcem, aby měli prasátka wi-fi a to se dramatizací lehce napadá.

O druhém komentáři se už dá diskutovat. To je opačná polarita.

ad skleníkové plyny: Jistě, úplný bojkot dopravy se dá srovnat s vegetariánstvím, jako bojkotu konzumace masa. Ale stále tu platí, že minimalizace je taky hodně dobrý krok. Tady bych srovnal omezení konzumace masa na nezbytné minimum s omezením cestování na nezbytné minimum, a to v nejšetrnější formě. Tedy hromadná doprava nebo jiná alternativa.

V konci předposledního odstavce se ti asi vytratila myšlenka nebo jsem ji nepostřehl...nevím.

Klidně se poděl s důvody, nad kterými si přemýšlel;-) Rád si je přečtu....

10 Alushhka Alushhka | 20. října 2007 v 20:22 | Reagovat

Vork: Nemyslím jen to, že prasátka nemají dost místa. Prasata jsem použila proto, protože jsem to tam viděla na vlastní oči. Myslím celkově podmínky, to se nezvtahuje jen na prostor. Zkus si o tom něco najít, myslím, že mi pak dáš za pravdu. A jestli ti to dál bude připadat normální, nebo tady budeš argumentovat stylem "co oči nevidí, srdce nebolí" jako jeden člověk z mého okolí nedávno, asi mi nezbyde, než si o tobě fakt myslet něco nepěkného. Myslím, že k tomu ale nedojde, asi máš jen málo informací, a pak to, co píšeš, zní fakt sobecky. Mmch, ani u mě není tohle jediný důvod proč nejíst maso, je toho povíc, ale tohle mi příjde nejhorší.

K druhé části tvého komentáře. Mě narozdíl od gaspacha to srovnání moc k věci nepřipadá. Jasně, oboje je to celkem dost radikální krok, jenže člověk prostě sem tam nemá jinou možnost, než používat dopravní prostředky, které znečišťují prostředí. (to, že se to snažíš omezit, je něco jiného) To se vegetariánství vůbec netýká, je to jen tvoje volba, nic tě nenutí jíst maso, a to, že ho nejíš tě nijak neomezuje. Stačí jen se trochu starat, abys doplnil látky, které maso obsahuje.

A o důvody se fakt klidně poděl, taky by mě zajímaly:)

11 hanibal hanibal | 22. října 2007 v 19:46 | Reagovat

O vegetariánství se opravdu mluví čím dál častěji a to je asi tak poslední s čím bych souhlasil. Díky masu je lidská populace na takové úrovni na jaké je. Zkus si představit že by naši předci před více jak 1,5 milionu let nejedli maso. Nejspíš by nedostatek bílkovin nedokázal rozvinout mozkovou činnost na tuto úroveň. Ale to je jenom jedno pozitivum, které nám maso dalo. To jak mluvíš o důstojném životě pro zvířata s tím taky souhlasím, nesouhlasím s tím, že zvířata jsou brána pouze jako věc movitá a tedy nejsou chráněny naším zákonem jako živé bytosti. A důstojná smrt .... nevím co si pod tímto pojmem představuješ, protože položit život za to aby druhý přežil je podle mě docela důležité. Zvíře si nemůže vybrat jestli zemře nebo ne o tom rozhoduje člověk a vždy to tak bylo, ale nesmí ho během života člověk týrat. Nebýt člověka tak by určitě přes 90% domácích zvířat nedostalo ani právo na život, člověk začal již od doby kamené poskytovat  zvířatům ochranu, jídlo, vodu a měl by jim poskytnout i slušné zacházení (to že se to neděje je věc druhá) a za to jim zvířata poskytovala svoje produkty. Vegetariánství nebo dokonce veganství je čiré bláznovství a jak dobře víme stavět se proti přírodě nikdy nepřináší nic dobrého aneb jak řekl Sokrates "Člověk by měl dělat to co mu je přirozené" a tohle určitě nemyslel jenom na člověka protože vše by mělo vycházet ze své přirozenosti. To že jsi uvedl potravní pyramidu to je asi taky Tvoje chyba ta totiž funguje jenom pro divokou přírodu a ne pro domácnosti, tam je uměle vytvořená populace zvířat pro lidskou obživu, která by se ve volné přírodě do takových počtů jaké jsou dnes chovány nemohla nikdy dostat. To kdyby jsme se plně vzdali masa by mělo za následek během několika generací zřejmě degradaci lidské rasy, i když to zní hnusně je to tak, nemůžeme překopávat 2 miliony let vývoje během 300 let a ať si o mě myslíte cokoliv je to pravda i když se proti některým z Vás stavím.

12 xoxox xoxox | 22. října 2007 v 21:18 | Reagovat

ad historie> gasp uz tohle argumentoval: "Ale pokud se někdo ohání přírodními zákony, určitě mu něco říká i evoluce."

Myslim, ze jsme se (asi i diky zivocisnym bilkovinam ;) dostali na takovou uroven, ze nemusime zabijet, abychom do sebe dostali potrebne mnozstvi zivin. Stejne jako jsme se dostali na uroven, kde desetilete deti nemusi pracovat v tovarne 12 denne..

Ehm, co je "prirozene"? Prirozene pro me je treba zabijet lidi jako jsi ty :) Myslim, ze budes docela rad, kdyz tuhle svou prirozenost potlacim..

nad pravem na zivot, prosim, popremyslej sam za domaci ukol.

degradaci? :D myslim, ze vetsina vegetarianu/veganu ma mnohem zdravejsi telo i mysl nez bezny masozrout. Nejen, ze nemusi travit cas travenim, ale takovy clovek se ve vetsine pripadu zacne zajimat o to, jestli mu jeho strava nahradi masove bilkoviny, zacne jist zdraveji, hlidat si, co v cem zhruba je - kolik masistu tohle dela?  Rostlinnou stravou take clovek zacne citit lip sve telo, zjemni se mu vnimani traveni a pozna dost dobre, co mu skodi.. nekdy se podivej na seznamy slavnych osobnosti, ktere byly vegetariany.. A. Einstein: ""So I am living without fats, without meat, without fish, but am feeling quite well this way. It always seems to me that man was not born to be a carnivore." Ehm, Einsteina bys snad mohl uznat, ze nebyl degenerovany v negativnim slova smyslu, ne?

13 Gaspacho Gaspacho | Web | 23. října 2007 v 16:20 | Reagovat

Hlavní problém je v růstové fázi člověka... Tady mnozí vegetariáni rodiče dávají svým dětem maso, ale pouze v nezbytném množství... Taky bych neriskoval čistě vegetariánskou stravu u svého dítěte, pokud bych si nebyl naprosto jistý, že mu to neuškodí.

U dospělého člověka, který si hlídá všechny složky v potravě jsem přesvědčen o naprosté prospěšnosti pro tělo a ducha:)

14 honza honza | 23. října 2007 v 18:49 | Reagovat

Einstein hrál taky Go, Einstein byl chytrý člověk a věděl co je dobré.

15 hanibal hanibal | 24. října 2007 v 19:55 | Reagovat

Já jsem řekl svůj názor, že na ukázce jednotlivce vztahuješ celou populaci je asi hloupost. Na každých 10 studií existuje 10 jiných, které tvrdí opak proto možná ty máš svoje fakta, kterým věříš a o kterých se stejně nenecháš přesvědčit. To jak jsi to napsal je jasné, že jsi se už rozhodl a to jak jsi argumentoval znamená, že ať budu říkat cokoliv Tě neovlivní. Proto je jakákoliv diskuse zbytečná, naštěstí nejsou takový všichni. A neměl náhodou Einstein ke konci svého života duševní poruchu, tím nechci říct, že ji měl z toho, že nejedl maso, jenom, že na ukázce jednoho z největších myslitelů nemůžeš dělat závěry. To je jako bych řekl :"Podívejte se když si strčíš prst do nosu tak máš pocit méněcennosti ..." proto když si dáme všichni prst do nosu budeme se všichni cítit méněcenní a proto to přestaneme dělat. A k tomu vegetariánství zvíře je na nižším stupýnku vývojové řady (to se snad nebudeš snažit popřít vypadal bys jako něco moc nepěkného), nemá schopnost sebeuvědomění a je celkem logické, že se stává potravou. Tak tomu bylo a tak tomu je. A když mluvíš o evoluci tak ne vše vede k dobrému a k tomu vegetariánství a veganství podle mého názoru patří ... asi jako lámání nohou japonců nebo pokusy o klonování.

16 Gaspacho Gaspacho | Web | 25. října 2007 v 13:13 | Reagovat

S čím mám problém? Se zacházením se zvířaty v některých velkochovech. S potravní pyramidou nemám problém, ale jak jsem pochopil z tvého komentáře, tak ji chápeme každý trochu jinak.

"Na 10 studií existuje 10 jiných, které tvrdí opak" sem s nimi. Proto jsem původně psal ten článek:)

"To jak jsi to napsal je jasné, že jsi se už rozhodl". Pro co si myslíš, že jsem se rozhodl? Pro vegetariánství? To zatím určitě ne. Spíš omezení a racionalizace stravy.

Psal si tam o přirozenosti "...a jak dobře víme stavět se proti přírodě nikdy nepřináší nic dobrého..." Když se podívám na celou lidskou civilizaci, vidím tam hodně rozporů v přirozenosti. Už jenom ty stavy chovaných zvířat nepovažuji za přirozené. Nebo když se podíváš do průmyslu a jiných oblastí. Asi ani nesouhlasíš s GMO...

Mě osobně klonování nevadí, pokud se nebavíme o klonování člověka jako živého tvora. Klonování buněk je u mě v pohodě.

17 xoxox xoxox | 25. října 2007 v 14:41 | Reagovat

hanibal>

na ukázce jednotlivce vztahuješ celou populaci je asi hloupost> zpusob diskuze.. nebo ti mam davat seznamy jmen s namerenou inteligenci, abych dokazala, ze vegetarianstvi nedegraduje lidskou mysl?

nemá schopnost sebeuvědomění> ma schopnost citit, ma schopnost reagovat na podnety.. mmch dnes napsala AK Hoffmeistrova na svuj blog (jestli mas o nem a jeji povaze trochu potuchu): "Já, která nikdy neměla ke zvířatům vztah. Já, která úplnou náhodou v dobách potřeby hlídala cestovatelům jejich psy a po lopatičce začala poznávat, že každý z nich je jako my; omezen svou nervovou soustavou nižšího řádu, přesto s opravdovou duší. Jsem vděčná za tu zkušenost."

Mne to me sebeuvedomeni (ktere imho chybi dosti lidskym tvorum) rika, ze zvirata nechci zabijet, kdyz nemusim. maji svou dusi, jak rekla AK, proste je citim.. a v mnohem jsou lepsi nez my, vemme treba rychlost behu.. taky bych byla rada, kdyby me neroztrhala puma jen proto, ze by si na me chtela dokazat svou nadrazenost v rychlosti, a v ramci sveho sebeuvedomeni si sla radsi natrhat trochu salatu..

japonci si uz nohy nelamou, vegetarianstvi je tu uz par troufnu si rict tisicileti a jejich pocet porad stoupa.. je to rozhodnuti kazdeho z nas. ja jsem se odhodlala prekopat svuj jidelnicek a nikdy jsem neprestala litovat.

18 hanibal hanibal | 25. října 2007 v 21:31 | Reagovat

gaspacho

Jestli si přečteš to co jsem napsal tak tam někde najdeš, že se zacházením se zvířaty taky nesouhlasím, rozhodnutí jsem myslel, že se budeš zastávat vegetariánství a stavy chovaných zvířat jsou pro lidskou potřebu asi přirozené vytvořil je totiž trh.

xoxox

a pokud si i ty přečteš pořádně článek tak jsem mluvil o mnoha generacích a určitě ne to když se v 15 letech rozhodnu být vegetarián a v 50 letech řeknu vidíte jsem na tom lépe, jinak o inteligenci jde hovořit jen v situacích kdy ji přesně definujeme je to vrozená vlastnost, která je postupem času rozvíjena tzn. během jedné generace to opravdu nemůže být bráno za vzorek o který by se dalo opřít.O blogu AK Hoffmeistrové potuchy nemám. A zvířata jsou jako my. To trochu přeháníš zvířata mají pudy jako my podobné potřeby tedy ty nejzákladnější, některé fyziologocké vlastnosti jako my (některé lépe rozvinuté a některé ne)... to jak mluvíš o té pumě tak puma je v mnoha aspektech silnější než my a víš proč rozhodneme o jejím životě? Jsme desetibojaři nejsme v ničem kromě myšlení nejlepší, ale nejsme v ničem úplně nejhorší. A součet všech našich vlastností je nejlepší pro adaptaci a vedení. Ne pokud si představíš jak běháme po poli a honí nás tygři :), ale ve způsobu toho, že do takové situace se prakticky můžeme dostat jenom stěží. A zvířata si dokazují svoji nadřazenost stejně jako lidé od mravenců po medvědy. Zvířata nemají duši tak jako ji nemá člověk, zvíře se nebojí smrti, zvíře se bojí bolesti. Člověk může svět zničit i zachránit je to nejnebezpečnější tvor planety a má za její osud i zoodpovědnost.Proč by člověk neměl mít právo jíst maso, když ho má každý masožravec. Jestli jsi se rozhodla tak je to super je to Tvoje věc, kterou jsi si určitě rozmyslela a já Ti do toho mluvit nebudu jenom říkám, že je to kravina asi jako lámání japonských nohou, které podle tebe už není.

19 Gaspacho Gaspacho | 26. října 2007 v 7:38 | Reagovat

Hanibale, já vím, že si to tam psal, jen mi přišlo, že si přehlídl to podstané o co mi jde.

A zase asi chápeme přirozenost trošku odlišně...

Nepopírám právo člověka na maso... Ale ptám se sám sebe, jestli je to nutné a jestli nás to spíš nezatěžuje. Navíc jsou s tou konzumací masa spojené problémy, o kterých jsme se tu bavili (týrání zvířat v podobě předimenzovaných chovů, náročnost na půdu...).

20 xoxox xoxox | 27. října 2007 v 22:51 | Reagovat

generace> predevsim na vychode ma vegetarianstvi dlouhou tradici, neprijdou mi degenerovani.  pres nabozenstvi muzeme sledovat vegetarianstvi docela hluboko do minulosti: http://www.vegspol.cz/view.php?cisloclanku=2005100003

s tou pumou jsem to vypichla, jak jinak argumentovat? chtela jsem rict, ze i pres to, ze se zda, ze jsme nejvhodneji vyvinuti tvorove teto planety, tak bychom si to nemuseli dokazovat pri kazdem obede a nesoucitit s ostanimi. Na to mame schopnosti, na to mame moznosti - nebot mame ono sebeuvedomeni.

(Do takove situace se imho nemusime vubec dostat stezi, ale chapu, ze jsi chtel rict, ze dokazeme predvidat a snazit se predchazet takovym situacim.)

"Zvířata nemají duši tak jako ji nemá člověk" - pocky, to myslis fakt vazne?

"Pravo" (moznost) jist maso clovek urcite ma. To nevyvracim.

"Člověk může svět zničit i zachránit"> clovek muze to, co umi. a zachranit svet bych imho rekla, ze porad jeste neumi. taky pekne generalizujes lidstvo do jednoho tvora ;) jdu znicit tady ten pohansky svet!!!

21 katczenka** katczenka** | E-mail | 4. listopadu 2007 v 21:33 | Reagovat

ahoj, já bych tak ráda jestla maso :( ale jednou kdyz sem se rozhodla ze ho jist nebudu, tak sem si to vsugerovala a znechutila, ale tedka mam velke problemy s klouby a se zdravím a maso uz mi jist nejde, jo je mi lito tech zvirat avseho kolem, ale maso mi chutna, ale nedokazi ho strcit do pusy a jist. hned zacnu zvracet. nwe co mam delat? kdyztak mi napiste naky navod stravy na mailik, díky moooc vase katczenka

22 Gaspacho Gaspacho | Web | 4. listopadu 2007 v 21:53 | Reagovat

To se stává, že si trávicí systém odvykne a maso začne odmítat. Jak z toho ven, to netuším. Jestli ti nedokáže poradit doktor nebo specialista na výživu, tak to je dost blbý.

Každopádně se tu objevil pěkný protiargument vegetariánství.

23 xoxox xoxox | 9. listopadu 2007 v 1:05 | Reagovat

protiargument? sory, ale tohle je imho neznalost.. taky jsem mela problemy s krecema, a to i s obsahem masa ve strave a po praveidelne konzumaci mandli se slupkou se to vse ustalilo.. tohle neni argumetnt, tohle je jednoducha neznalost a nezajem.

24 Kolicek Kolicek | 26. listopadu 2007 v 21:50 | Reagovat

Důstojný život: Právo na volnost pohybu, právo na přirozený život krav. Důstojná smrt: přirozená smrt...

25 EmO_gIrL EmO_gIrL | Web | 9. prosince 2007 v 17:36 | Reagovat

Nechápu proč by to mělo být nebezpečný u dětí...Já jsem vegetariánka uzh asi rok a ye mi 12 takže v 11 jsem s tím začala a nic mi není akorát jsem zhodila pár kilo ale jinak jsem v pohodě...Akorát mě rodiče někdy říkaj abych jedla maso že prey moje tělo je na to uzh zvykli jak na to můzhe být zvyklí když jsem ho nejedla už asi rok a vůbec mi nechibí právě naopak představa zhe jim malí ubohý slepičky,králičky a krávy je ohavná!!!

26 Lukáš Lukáš | E-mail | 11. prosince 2007 v 13:08 | Reagovat

Ahoj, pokud tě to táhne k vegetariánství, tak je to přirozené a jdi do toho. Myslím že rozhodnout se musíš sám. Já jsem vegetarián už několik let a nemůžu si na nic stěžovat ;o) až na nepochopení některých omezenců a malý výběr jídla v restauracích

27 Gaspacho Gaspacho | Web | 11. prosince 2007 v 16:45 | Reagovat

EmO_glrL: Víš ono je to trochu složitější. Tady se jedná o dlouhodobý nedostatek některých látek a to se projeví až v pozdější době, proto rok ještě nic neznamená. Nejsem odborník, ale odhadl bych, že by mohly být problémy s růstem kostí, svalů a zhoršené mozkové procesy.

Lukáš: Táhne, ale jak říkáš...malý výběr. Asi v dohledné době na vegetariánství nepřestoupím. Spíš se pokusím o větší racionalizaci stravy a minimalizaci konzumace masa. Což taky není lehký, když máme v menze 7 druhů jídel a jednou týdně se tam objeví něco bezmasého a to mi zrovna není vůbec po chuti.

28 hiPeace hiPeace | E-mail | 11. ledna 2008 v 8:34 | Reagovat

vsechny komentare sem necetla, tak nevim, jestli se uz na to nekdo neptal, ale mam dotaz na autora clanku: co si myslis o rybim mase? myslim z morskych ryb...Ja nejim maso uz kolem 5 let, ale nedavno sem zacla s rybim masem (pouze morskych ryb), jelikoz si pohravam s myslenkou, ze ryby si ten svuj "dustojny" zivot prozijou a jelikoz ja maso nejim take pouze z etickych duvodu, tak jist ryby mi jeste neprijde tak bezohledny vzhledem k ostatnim zviratkum....jestli by slo poslat odpoved na meho maila, nevim jestli tyhle stranky znova najdu..predem dekuju

29 Gaspacho Gaspacho | Web | 11. ledna 2008 v 12:06 | Reagovat

Odpověď máš na mailu;-)

30 1:05 1:05 | 11. února 2008 v 1:05 | Reagovat

Když si přeješ názory druhých, tak přihodím moje postřehy.

Ad1 - Velmi souhlasím. Soucit se zvířaty je i dle mě hlavní motivací pro vegetariántví.

Je jasný, že jíst se musí. Vážit by jsme si měli každého jídla (samozřejmě i rostliného) a plýtvat by se jídlem nemělo.

Víceméně toto pramení z toho, že si člověk pokládá otázku. Je to, co dělám dobré nebo ne a proč... A sposta vnímavých lidí tuto otázku řeší. A je nepochybně pravda, že tím že nejí maso, tak zachrání život zvířatům a to se cenní. Každopádně projev úcty k životu je známkou, že se člověk snaží být v něčem dobrý pro svět nejen pro "sebe". Což se taky cenní :-). A často to přispěje k dobrému pocitu vegetariána nebo toho kdo se masem nepřejídá.

Ad2 - Trochu opatrnosti je před vegetariántvím na místě, ale strach není třeba mít.

31 Navra Navra | E-mail | Web | 7. července 2008 v 14:55 | Reagovat

_Rýža_No, tvoje úvaha mě velmi zaujala a věř, že tě kamenovat nebudu =o). Pro začátek bych jen chtěla uvést, že jsem vegetariánka a nestydím se za to=D. Také zde vyjádřím svůj názor na věc. Nejde přece jen o to, v jakých ty zvířata žijou podmínkách. To je jedna z věcí, která lidi k tomuto kroku nejíst maso vede. Hlavní věcí pro většinu takto zaměřených lidí zůstává fakt, že zabít zvíře není jen vzít sekáček a useknout tomuto tvoru, který nemůže říct, že ho to bolí, že by chtěl žít a vyvrátit ti názor, že jim to vyhovuje (dovol abych se zasmála, ale můžu se tě zeptat jestli by tobě tento život vyhovoval?; tzn. že bys žila v uzavřeném prostoru, každý den by ti nalili do koryta něco co vypadá spíš jako zvratky než potrava a nutili by tě se tím cpát, abys byla dost vykrmená než půjdeš na pult do masny a až by přišel tvůj čas, nacpali by tě s ostatními do stísněného prostoru přepravního vozidla, kde bys byla namačkaná mezi ostatními v horku, bez vody a nedej bože abys upadla, protože by tě ostatní ušlapali a pak by tě položivou pověsili za nohy, podřízli by ti hrdlo a bylo by jim jedno, že se cukáš a jakou bolest cítíš a pak by tě hezky rozpárali, vykuchali, naporcovali a pak by si na tobě nějaký sobecký šmejd, který i když ví, že by se tebou stravovat nemusel a tys kvůli němu nemusela umřít, klidně by tě i s tímto vědomím snědl a bylo by mu to úplně jedno. Jen by se labužnicky olízl, zapil tě pivem a řekl by si že to byla bašta....řekni, myslíš, že by ti to vyhovovalo???Jestli ano, pak si o tobě můžu myslet pouze to, že s tvým mozkem není něco v pořádku) hlavu, ale je to hlavně to, že i když jsou v chovech a pěstovány jen na maso a jsou to vyšlechtěná plemena, která by ve volné přírodě zahynula, pořád je to tvor, pořád cítí, pořád chce žít a nám nedává nic právo ho o to připravit. Říkáš, že to není pes nebo kočka které bychom venčili na vodítku, no a? Kdo ti dal právo dělat rozdíl mezi psem a krávou, morčetem a králíkem, papouškem a slepicí? A proč když kočku nebo psa nesníme, jak to, že koně se taky vozí na jatka? Vždyť to jsou ušlechtilá zvířata, ty se nechovají na maso, co? A co jiné rasy a národy? Některé jedí psy a přijde jim to normální. Jinde zas uctívají krávu a nesnědili by ji, my ji bereme jako normální jídlo. Nikdo nemá právo dělat mezi zvířaty rozdíly a obírat je o jejich právo žít. To co říkáš, je pitomost, která pramení pouze ze smíření s tím jak žijeme, ale ne z toho co je správné. Proč Thomas Alva Edison, Albert Einstein, Mahátmá Gándhí, Paul McCartney, Thomas Jefferson, atd. ...proč tito moudří lidé hlásali vegetariánství, proč? Proto, že uvažovali jako ty? Protože nad vším zlomili hůl a řekli si, vždyť je to fuk, vždycky to bylo a vždycky to bude? Ne, vyhledej si co řekli a jaký na to měli názor, jakto,  že tak moudrý člověk jako Alber Einstein nejedl maso, odsuzoval zabíjení zvířat, jak je možné, že v tom viděl krutost lidí, která jestli nepomine, nikdy nebude konec válkám a krutosti. Proč se pozastavujeme nad tím, že někdo týrá dítě, že někdo zabije jiného člověka, proč, když se nepozastavujeme nad tím proč zabíjíme zvířata. Dokud bude krev prolévána, vždycky bude prolévána a můžete mít tisíc zákonů a vrahy odsoudit a zavřít, vždycky tu nějaký bude, kterému nebude vadit vzít nůž a někoho podříznout, vždyť je to tak snadné, že?Tak se nad tím zamysli a opravdu mě nepřekvapuje, že takto smýšlí téměř dostudovaná ekoložka, nepřekvapuje mě to a trocha pesimismu nezaškodí, až na to, že tohle není pesimismus, tohle je jeden z momentů, který pozvedne člověku ruku s nožem a dovolí mu vrazit jej do těla zvířete.  Až si to přečteš a budeš se nad tím smát a přikusovat k tomu rohlík se salámem tak si vzpoměň kolik krutosti vytrpělo zvíře, než skončilo tak jako ho teď jíš. A mimochodem, nebuď tak najivní a nemysli si, že když jsou zvířata přepravována v chovech, že se jim žije blaze. Média v tomto případ nic nezveličují. Opravdu si myslíš, že s těmi zvířaty zacházejí pěkně???Co myslíš, že si takový člověk řekne? Já ti to povím: "Stejně za chvíli umře, stejně skončí na talíři." Ty si vážně myslíš, že se někomu chce zacházet pěkně se zvířetem, které jde na porážku? To jsi zřejmě hodně najivní. Vždyť i jiní lidé týrají dokonce své psy a nechají je žít v příšerných podmínkách, proč myslíš, že se zvířaty jdoucími na smrt se bude zacházet líp? To by pochopilo i dítě. Jinak dobrou chuť a až se budete za pár let divit, proč máte tak vyskou hladinu cholesterolu a jste obézní, nedivte se a vzpomeňte si jak se vám odvděčilo zvíře za to, že jste ho zabili ;o)

Pozn.: když říkáš, že k té potravinové krizi stejně dojde, tak proč se nedát raději na tu lepší stranu co? Dělat, že je to v pořádku, a že s tím nic nezmůžu je tak snadné, že? Proč proti tomu bojovat, to by pro to člověk musel něco udělat, že? Ne jen kecat blbosti o tom, že je to stejně fuk, a že s tím nic nezmůžu...opravdu s tím nic nezmůžeš, když budeš takto smýšlet a jíst masíčko...doufám, že se ti nezavařil mozek, hezký den ;o)

Jinak pro ostatní masožravce co zde psali, bez urážky, ale pro mě jste pitomci!

_1:05_Taky pravda=o)

32 Navra Navra | E-mail | Web | 7. července 2008 v 15:09 | Reagovat

dodatek: Co se týče tady těch trapných dohadů o tom jaké to může mít důsledky...ehm, je to pitomost! Když člověk jí jak má, není třeba se něčeho obávat. Vyvážený jídelníček je pro zdraví nejlepší i když člověk není vegetarián a potřebné látky nejsou jen v mase proboha. Plnohodnotné bílkoviny jsou v soji a veškerých výrobcích z ní, ostatní látky najdete v zelenině, ovoci, luštěninách a nemusíte mít strach. Takové názory  se mi fakt líbí, když bysme bez toho masa nemohli žít, jakto, že jsem vegetariánkou už několik let a jsem zdravá jako řípa? A jídlo mám chutné, stejné jako by to bylo maso. Můžu si dát řízky, ražničí, grilované maso, rybu na vánoce, guláš, kari kuře, prostě na co si vzpomenete a žádné zvíře kvůli tomu neumřelo. Jsem se svým životem spokojená a jinak bych žít nechtěla a lituju, že jsem kdysi maso jedla. Jsem spokojená, vitální, mám větší chuť do života, skvělá jídla, zdravější tělo bez krve, a čisté svědomí a neomezuju se v ničem mám život který si užívám a maso mi v tom nebrání. Kdo si myslí, že když přestane jíst maso, neužije si života, tak je blbeček. Jídlo si vychutnám mnohem víc když vím, že kvůli němu neumřelo zvíře.

33 RE RE | 16. srpna 2008 v 18:14 | Reagovat

Navro, zdravím. Takový dlouhý příspěvek jsem si nemohl nepřečíst:-). Nedělil bych svět na vegetariány a zbytek. Stejně jako na dobré a špatné. Určitě jsi nějakýho broučka slupla;-) nebo vdechla. Jasně, nezáměrně. Líbí se mi, že máš soucit se zvířaty. Maso jsem tak 2 roky nejedl, ale vegetarián si neříkám. Označení není pro mě důležité. Přeji všem krásný den.

34 Adel Adel | E-mail | 5. července 2009 v 19:32 | Reagovat

člověk který napsal tento text je dle mého názoru vysoce neinformovaný z hlediska biologického,chemického a vůbec stravovacího.dejme dohromady všechny potraviny a udělejme jim měřítko.na prvním místě negativních vlivů na tělo bude rozhodně maso.dalo by se to rozebírat velice dlouho ale tahle věta je absolutně bez diskuzí:,,Kdyby stěny jatek byly ze skla,každý by byl vegetarián,,

35 Adel Adel | E-mail | 5. července 2009 v 19:36 | Reagovat

poslat ekology na tebe.opet neinformovany clovek z hlediska biologickeho,chemickeho a stravovaciho

36 Adel Adel | E-mail | 5. července 2009 v 19:38 | Reagovat

stojim za tebou

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama