Tableta zabraňuje krkání krav a pomáhá tím planetě

26. března 2007 v 14:25 | Gaspacho |  By Guardian
Omezit létání, prodat auto, recyklovat lahve...Jestliže se chcete skutečně vypořádat s globálním oteplováním, měli byste zastavit krkání vašich krav. <osobně krávy nevlastním, ale pokud vy jo :) >.

Vědci odhadují, že krávy se podílí na produkci methanu asi 4% (methan je přitom 20x silnější skleníkový plyn než CO2). Němečtí vědci<soudruzi z NDR>nyní vymysleli pilulku zabraňující krkání hovězího dobytka. <Jak neslušné, dobytek jeden!>
Tableta velikosti pěsti, rostlinného původu, známá jako bolus (velká pilulka/rozžvýkané sousto), kombinovaná se speciální dietou a přísným časováním krmení, by mohla redukovat produkci methanu u krav.
"Naší snahou je zlepšit trávení krav, a tak zvýšit i zemědělskou produkci", řekl Winfried Drochner, profesor výživy zvířat na University of Hohenheim in Stuttgart. "Je to efektivní způsob boje proti globálnímu oteplování."
Methan je přírodně produkován ve fermentačních procesech, kdy krávy tráví traviny a později vzniklý methan říhají. Až doteď byl methan promrhaný, ale profesor Drochner hledá způsob jak tuto energii zachytit.
"Mohli bychom využívat energii k povzbuzení kravského metabolismu." Myšlenka je v tom, myšlenka je v tom, že krávy by využívaly methan k produkci glukózy místo vypouštění do ovzduší. To by mělo pomoci v produkci mléka.
"Krávy budou pomalu rozpouštět makrobiotické látky obsažené v tabletě několik měsíců", řekl profesor Drochner.
V posledních 50 letech stoupla koncentrace methanu v atmosféře 6x. S růstem spotřeby hovězího masa se předpokládá další nárůst.
<No moc jsem nepochopil princip využití methanu při trávení krav. Tak pokud to čte ňáký nutriční expert nebo jen někdo, kdo to chápe trochu víc, nechť se podělí o princip. Dík moc;-) >
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vork Vork | Web | 26. března 2007 v 23:04 | Reagovat

aby se ty krávy moc tím metanem nanafoukly a pak nebyly výbušné....explodující kráva...hehe.

....nebo se nevznášely u stropu kravína....

2 Gaspacho Gaspacho | Web | 27. března 2007 v 13:44 | Reagovat

Jako nevím jestli jsem to správně pochopil a přeložil... Chvilku jsem si myslel, že chtějí odsávat z krav metan, a pak s ním třeba topit. Ale asi chtějí jen líp využít uhlíku v metanu na výrobu glukózy, ale v tom se nevyznám...

Každopádně toho metanu mají mít v sobě míň, takže létající kráva bude méně častý jev...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama